Čekáte první či další dítě nebo už jste na mateřské či rodičovské a chybí vám potřebné informace?
Nebo se na to všechno teprve chystáte a chcete se dobře připravit?
Snažíte se sladit péči o dítě/děti s vaší prací a férově si rozdělit péči s partnerem/partnerkou?

Jste tu správně!

Najdete ze ucelené informace o svých právech i povinnostech týkajících se těhotenství, mateřské dovolené a rodičovské dovolené (dále jen MD, RD). Dozvíte se, na co máte nárok, jaké máte možnosti a co můžete očekávat od zaměstnavatele i on od vás. Nechybí zde ani na specifické životní situace rodičů samoživitelů, v nezaměstnanosti, OSVČ či při osvojení (adopci).

Jděte na na mateřskou a rodičovskou chytře.
Poznejte svá práva a možnosti.

Seznamte se s novinkami v legislativě, které vám mohou ulehčit slaďování rodiny a práce.

Vyhněte se komplikacím a riziku ohrožení chudobou.

Nemůžete na této stránce najít informace, které potřebujete? Nevíte si rady? Obraťte se na naši bezplatnou právní poradnu. Jsme tu pro vás.

K dispozici je vám také facebooková stránka, kde najdete zajímavé články na téma rodičovství, MD, RD a péče, ale i prostor ke sdílení svých zkušeností s dalšími rodiči.

Čekám dítě (těhotenství)

Pokud čekáte dítě, z klasického pracovního režimu vystoupíte a na MD nastoupíte zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. MD je pracovní volno, které vám poskytuje zaměstnavatel v souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péči o dítě. Nástup na MD je možný nejdříve od začátku osmého týdne před porodem. Týden je v zákoníku práce definován jako období 7 po sobě jdoucích kalendářních dní. Nástup na MD je tedy možný v rozmezí 56 dní (8 týdnů) až 42 kalendářních dní (6 týdnů) před porodem a samotná MD trvá 28 týdnů. V souvislosti s porodem si musíte vybrat minimálně 14 týdnů a z toho pak alespoň 6 týdnů po porodu, t.j. po dobu šestinedělí. 

Předpokládaný termín porodu stanovuje na vaši žádost gynekolog či gynekoložka. Podle tohoto termínu si pak můžete vypočítat termín odchodu na MD.

Nástup na MD vám zaměstnavatel nemůže upřít — v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni MD nárokově. Jako zaměstnankyně tedy o poskytnutí MD nemusíte žádat. Platí ale, že nástup na MD i RD jsou důležitými osobními překážkami v práci, proto musíte zaměstnavateli oznámit, kdy hodláte na MD nastoupit, a to s dostatečným předstihem, tj. včas jako u kterékoliv jiné překážky na straně zaměstnance podle zákoníku práce. Forma oznámení o termínu nástupu na MD a jejím trvání není právně vyžadována — nemusí tedy být písemná, ale může být učiněna jakoukoliv formou, z níž je vůle zaměstnankyně patrná.

Abyste mohla po dobu MD čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM), gynekolog či gynekoložka vám vystaví „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ . Tento formulář musíte předat zaměstnavateli.

Na základě vašeho oznámení vám musí zaměstnavatel poskytnout volno z práce v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě, tj. mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel dál podá váš formulář “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství” na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) a oznámí vaší zdravotní pojišťovně skutečnost rozhodnou pro vznik povinnosti státu platit pojistné — váš nástup na MD.

    TIP

      Pokud víte, že hned po skončení MD budete chtít nastoupit na RD, můžete v rámci jedné písemnosti oznámit zaměstnavateli jak odchod na MD, tak i svoji žádost o následné poskytnutí RD, např. až do 2 let věku dítěte. (Nebojte, je ji možné prodloužit!)

      V těhotenství a dále při MD, RD (pro muže při otcovské a RD, viz níže) platí zvláštní ochrana:

      • Zaměstnavatel nesmí zaměstnankyni dát výpověď v ochranné době, kdy je těhotná nebo kdy čerpá MD, dále když zaměstnanec čerpá otcovskou dovolenou anebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají RD. 

      POZOR, zaměstnavatel nemusí o existenci ochranné doby vědět. Pokud zaměstnankyně dokáže “ex post” po doručení výpovědi prokázat, že již v té době byla těhotná, bude taková výpověď neplatná.

      • Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotnou ženu prací přesčas. 
      • Těhotná žena má právní nárok na kratší pracovní dobu (zkrácený úvazek) a jinou úpravu pracovní doby, zaměstnavatel je povinen jí vyhovět, nebrání-li mu vážné provozní důvody. 
      • Těhotná žena má právo být převedena na jinou práci v případě, že vykonává práci, která je těhotným ženám zakázána, případně  činnosti, které ohrožují mateřství. Pokud ženu zaměstnavatel v důsledku toho převede na hůře ohodnocenou práci, náleží jí od státu vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (o ten ale je nutné požádat). Pokud pro ni zaměstnavatel nemá ani takovou práci, jedná se o  překážku na straně zaměstnavatele. (Tzn. zaměstnavatel není schopen plnit svoji povinnost přidělovat jí práci, danou pracovní smlouvou.) V tomto případě je jí hrazeno 100 % jejího průměrného výdělku. 

      Pokud gynekolog nebo gynekoložka stanoví, že vaše těhotenství je rizikové, vystaví vám lékařské potvrzení, které společně s touto informací předáte zaměstnavateli. Po dobu trvání rizikového těhotenství budete na nemocenské dovolené a budete pobírat náhradu mzdy (platu) při dočasné pracovní neschopnosti. 

      Nemůžete zde najít všechny informace, které potřebujete? Řešíte specifickou situaci? Obraťte se na naši bezplatnou právní poradnu.

      Mám dítě — na co mám nárok?

      Mateřská dovolená (MD)

      Pokud jste  zaměstnankyně, máte po dobu trvání MD (zpravidla prvního půl roku) nárok na čerpání finanční dávky ze systému nemocenského pojištění, tzv. peněžité pomoci v mateřství (PPM). Má kompenzovat váš výdělek coby zaměstnankyně. Její výše záleží na průměrné výši mzdy (platu) za posledních 12 měsíců. Představuje cca 70% mzdy (platu) a je vyplácena příslušnou pobočkou okresní správy sociálního zabezpečení měsíčně zpětně za předchozí měsíc.   

      K přiznání nároku na PPM je rozhodující: 1) těhotenství končí porodem a 2) účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech musí trvat alespoň 270 dní.   

      Pokud vám jako matce dítěte osobně nárok na PPM nevzniká, podmínky nároku na PPM může splňovat druhý rodič, otec dítěte nebo váš manžel (tedy obecně manžel ženy, která dítě porodila) a na základě písemné dohody s vámi jako matkou dítěte ohledně péče o dítě PPM pobírat. Tuto dohodu je možné uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 po sobě jdoucích  kalendářních dnů.

      O PPM žádáte jako zaměstnankyně zprostředkovaně přes gynekoložku či gynekologa, který vyplní formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“. Tiskopis Žádosti o peněžitou pomoc v mateřství předkládáte svému zaměstnavateli, který ho předá příslušné pobočce OSSZ.   

       Za splnění určitých podmínek vám také může vzniknout nárok na porodné - sociální dávku, určenou k zajištění nezbytností pro dítě. Nárok na porodné je vázán na čistý příjem rodiny, který v kalendářním čtvrtletí před narozením nebo převzetím dítěte nesmí být vyšší než 2,7násobek životního minima rodiny. O porodné žádáte na příslušném pracovišti úřadu práce nebo prostřednictvím elektronického formuláře online.

      Rodičovská  dovolená (RD)

      RD je nárokové pracovní volno. RD si můžete jako matka dítěte vzít po skončení MD, nejdéle do tří let věku dítěte. Čerpání RD nesmí zaměstnavatel odmítnout. O čerpání RD musíte zaměstnavatele písemně požádat alespoň 30 dnů předem. RD můžete čerpat v celku nebo přerušovaně. 

      TIP

        Pokud víte, že se budete chtít zanedlouho vrátit do práce, ale nevíte, kdy přesně, je lepší zažádat si nejdříve o kratší dobu čerpání RD. Prodlužovat RD lze opakovaně a zaměstnavatel vám musí vyjít vstříc až do 3 let věku dítěte. Zkracovat RD vám ale zaměstnavatel umožnit nemusí.

        Rodičovský příspěvek

        RD není automaticky vázána na rodičovský příspěvek. Nicméně platí, že každý rodič pečující celodenně o nejmladší dítě v rodině do věku maximálně 3 let, má nárok na rodičovský příspěvek v celkové výši 350 tisíc korun. Rodičovský příspěvek se čerpá v měsíčních dávkách. Měsíční výši rodičovského příspěvku, a tedy i rychlost jeho čerpání, určuje výše denního vyměřovacího základu (DVZ) žádajícího rodiče. Tento výpočet provede okresní správa sociálního zabezpečení na základě údajů o výdělku, které potvrdí zaměstnavatel žádajícího rodiče. Pro rodiče s nižším příjmem, jejichž 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je stanoveno jako nižší než 13 000 Kč, platí, že si můžou volit výši rodičovského příspěvku maximálně do částky 13 000 Kč měsíčně. 

        Nárok na rodičovský příspěvek zaniká vyčerpáním jeho celkové výše nebo dovršením určitého věku dítěte. U dětí, narozených do 31. 12. 2023 (včetně), je to dovršení 4 let věku dítěte.  U dětí, narozených od 1. 1. 2024 (včetně) je to dovršení  3 let věku dítěte. 

        O rodičovský příspěvek se žádá na místním úřadu práce, na odboru státní sociální podpory. Nárok na rodičovský příspěvek může být uplatněn i zpětně – maximálně tři měsíce od měsíce, ve kterém bylo o tuto dávku požádáno. 

        Střídání s partnerem

        Podmínkou pro čerpání rodičovského příspěvku je řádné a celodenní trvání osobní péče o dítě po dobu trvání kalendářního měsíce. Zákon ale připouští změnu osoby čerpajícího rodiče. Je tedy možné, aby se rodiče v čerpání rodičovského příspěvku střídali. Z praktického hlediska a s ohledem jak na uplatňování daňové slevy na dítě, tak na oznamovací povinnost zaměstnavatele ve vztahu ke zdravotní pojišťovně zaměstnané*ho-žadatelky*e, však doporučujeme se střídat min. např. ve čtvrt- či půlročních intervalech a uvést záměr využít střídavého čerpání už do protokolu k žádosti na úřad práce. 

        TIP

          Pokud si chcete usnadnit situaci při poporodní péči, je možné současně čerpat RD nebo nárokovat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a zároveň otcovskou dovolenou.

          Okénko novinek — předškolní vzdělávání: 

          Připravovaná novela o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině přinese následující nejdůležitější změnu (očekávaná účinnost novely je od 1.1.2025, očekávaná realizace v roce 2025–2026):

           

          • Obec garantuje místo pro dítě od 3 let věku ve spádové dětské skupině, pokud ho nepřijme spádová mateřská škola, nebo v případě nedostatku kapacit hradí rodičům náklady na zajištění místa v jiné dětské či sousedské dětské skupině.

          Nedaří se vám zde najít všechny informace, které potřebujete? Řešíte specifickou situaci? Obraťte se na naši bezplatnou právní poradnu.

          Co mě čeká při dalším těhotenství?

          Pokud jste těhotná s dalším dítětem, své těhotenství byste měla oznámit zaměstnavateli, zažádat skrze gynekoložku či gynekologa o peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a následně zažádat o rodičovskou dovolenou (RD). Rozhodující pro vás bude zjistit, z čeho se vám bude vypočítávat výše PPM. 

          Výpočet další PPM

          Výše PPM se odvíjí od vašeho současného výdělku (do 4 let dítěte jste nastoupila zpět na plný úvazek, finančně jste si přilepšila např. u jiného zaměstnavatele nebo vaše dítě již překročilo hranici 4 let), případně od dosahovaného výdělku před první mateřskou dovolenou (MD):

          V případě, že:

          • jste se do zaměstnání nevrátila, ale na navazující MD nastoupíte do 4 let věku dítěte,
          • jste se do zaměstnání k původnímu zaměstnavateli vrátila, ale váš výdělek je nižší,
          • po domluvě s původním zaměstnavatelem čerpáte neplacené pracovní volno a do toho nastoupíte na další MD  ještě v době do 4 let věku dítěte,

          váš denní vyměřovací základ (tedy i výše PPM) bude stejný jako u předcházejícího těhotenství.

          POZOR, pokud plánujete další dítě, avšak na další MD nestihnete nastoupit do 4 let věku dítěte, váš další příspěvek v mateřství (PPM) bude vypočítán z vaší současné mzdy (např. z vašich dohod o provedení práce, z vašeho nižšího úvazku). Toto je dobré mít na paměti a situaci s původní pracovní smlouvou si ošetřit např. pomocí dodatku, který stanoví, že kratší pracovní úvazek trvá jen po dobu časově omezenou (např. do doby, než dítě dosáhne 4. narozenin), přičemž následně přejde dodatek v neplatnost a platí výše úvazku a odměna dle pracovní smlouvy.

          Co když zaměstnání nadále netrvá?

          Nárok na výplatu PPM vám může v případě skončení zaměstnání vzniknout i z titulu ochranné lhůty. Ochranná lhůta je u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění ke dni nástupu na PPM. Pokud ale vaše doba pojištění (tzn. ve vašem případě doba zaměstnání) trvala kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. 

          Obecně pak platí, že nelze-li stanovit ochrannou lhůtu, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění.

          Pokud vám během MD/RD skončila smlouva na dobu určitou i ochranná lhůta 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, díky nimž jste splňovala podmínku účasti na nemocenském pojištění nutnou k nárokování další PPM, můžete ke dni narození druhého dítěte požádat alespoň o rodičovský příspěvek (vyplácený úřadem práce)

          Nástroje slaďování pracovního a rodinného života

          Jak můžu při mateřské či rodičovské dovolené dál pracovat?  

          Mateřská dovolená (MD) — V průběhu MD nesmíte jako rodič vykonávat tu práci, ze které v rámci pracovního poměru čerpáte MD a pobíráte PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Jakákoliv práce po dobu šestinedělí je také zapovězena. Mimo ni však můžete pracovat buď pro svého zaměstnavatele na základě dohody mimo pracovní poměr, přičemž vykonávané práce musí být druhově odlišné, nebo si můžete také přivydělat u jiného zaměstnavatele. Zde pozor na konkurenční omezení — pokud hodláte u dalšího zaměstnavatele vykonávat totožnou činnost, budete si muset od původního zaměstnavatele opatřit výslovný písemný souhlas.

          Rodičovská dovolená (RD) —  Rodič, pobírající rodičovský příspěvek se může věnovat výdělečné činnosti – pobírání rodičovského příspěvku to nijak neovlivní. 

          POZOR, platí však omezení u dohod a také konkurenční omezení (viz výše). 

          Víte, že k pobírání rodičovského příspěvku není nutné být na RD? Každopádně je k pobírání RP nutné zajištění osobní péče o dítě (proto ta rodičovská “dovolená” jako překážka na straně zaměstnankyně či zaměstnance). U dětí mladších dvou let se dá osobní, celodenní péče nahradit (např. dětskou skupinou, jeslemi apod.) pouze ve výši 92 hodin/měsíc. 

          Co můžu čekat při návratu do práce?  

          Při návratu po MD vám zaměstnavatel garantuje tzv. stejnou židli (původní pracovní pozici a pracoviště). Není-li možné vás zařadit na tutéž práci a pracoviště z důvodu, že původní práce odpadla (např. v důsledku restrukturalizace a odpovídajícího organizačního opatření zaměstnavatele), nebo bylo pracoviště zrušeno, nastává povinnost zaměstnavatele přidělit vám práci podle pracovní smlouvy. Nárok vrátit se na svojí původní židli má i zaměstnanec — otec — po skončení rodičovské dovolené, kterou čerpal v rozsahu doby, v jakém je žena oprávněna čerpat MD.

          V případě návratu do práce po čerpání RD je zaměstnavatel povinen zařadit vás jako zaměstnankyni či zaměstnance podle pracovní smlouvy. To znamená, že vám může nabídnout i jinou pracovní pozici odpovídající původně sjednanému druhu práce kdekoliv v rámci sjednaného místa výkonu práce (což může být např. v rámci celé ČR, pokud to tak máte definováno ve smlouvě). V případě, že takovou práci nemá, nastává situace tzv. překážek na straně zaměstnavatele, kdy je vám jako zaměstnankyni či zaměstnanci ušlý zisk plně kompenzován i aniž byste chodili do práce (náhrada mzdy nebo platu ve výši 100% průměrného výdělku). Následně s vámi může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr pro nadbytečnost výpovědí či dohodou, avšak vždy s nárokem na odstupné.  

          TIP

            Pokud se chcete vyhnout tomuto postupu ze strany zaměstnavatele, je vhodné si se zaměstnavatelem udržet kontakt a nepřerušit po dobu MD/RD svou odbornou a pracovní kontinuitu. Nově vám k tomu může pomoci například možnost uzavření dohody mimo pracovní poměr (DPP, DPČ) k výkonu stejně druhově vymezené práce jako ve vašem základním pracovněprávním poměru u původního zaměstnavatele. Tento institut by měl spolu s flexibilizační novelou zákoníku práce vejít v účinnost k 1. lednu 2025.

            Flexibilní formy práce  

            Níže uvedené flexibilní formy práce vám mohou usnadnit slaďování pracovního a rodinného života.

            Částečný úvazek

            Částečný pracovní úvazek vzniká dohodou se zaměstnavatelem na kratší pracovní době, než je stanovená týdenní pracovní doba (40 hodin) za mzdu nebo plat odpovídající poměrně této pracovní době. Hodinová mzda při částečném úvazku musí být stejná jako mzda za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty na plný úvazek. V dohodě také doporučujeme jasně stanovit objem práce a okruh pracovních činností, které budete vykonávat.

            POZOR: Doporučujeme sjednání pracovní doby písemně a časově omezeně, pro případ, kdybyste se rozhodl*a z jakýchkoli důvodů pro změnu na úvazek celý. Na částečný úvazek máte totiž jako osoba pečující o dítě do 15 let právní nárok, ale na opětovné navýšení úvazku na celý už právní nárok nemáte.

            Práce přesčas nesmí být pracující*mu s částečným úvazkem nařízena.

            Úprava pracovní doby 

            Pokud jako zaměstnankyně pečujete o dítě mladší 15 let nebo jste těhotná, máte nárok na úpravu vaší stanovené týdenní pracovní doby, např. na umožnění částečného úvazku, ledaže by v tom zaměstnavateli bránily vážné provozní důvody.

            POZOR: Poslední slovo v rozhodnutí o úpravě pracovní doby má vždy zaměstnavatel. Je dobré se s ním dohodnout na reálné a dosažitelné úpravě, schůdné pro obě strany. Pokud se vám jako zaměstnankyni nezdá uvedené zdůvodnění pro odmítnutí úpravy pracovní doby jako “vážný provozní důvod” (vážným provozním důvodem by byla např. nezastupitelnost zaměstnankyně,  znemožnění, narušení nebo vážně ohrožení řádného provozu zaměstnavatele, vážným provozním důvodem naopak není to, že by zaměstnavatel musel zřídit třeba sdílené prac. místo), můžete je namítat skrze určovací žalobu.

            Pružné rozvržení pracovní doby 

            Pružné rozvržení pracovní doby vám definuje pracovat v rámci pevné pracovní doby —  například pouze mezi 8 ranní a polednem — a zbytek svojí pracovní doby si můžete rozvrhnout dle svých potřeb. To si můžete buď dohodnout individuálně se zaměstnavatelem, nebo tento institut můžete navrhnout do kolektivní smlouvy skrze u vás působící odborovou organizaci. 

            Práce z domova 

            Pokud jste těhotná nebo se staráte o dítě mladší 9 let, můžete požádat zaměstnavatele o výkon práce z domova. 

            Avšak POZOR, využití benefitu práce z domova je věc společné domluvy se zaměstnavatelem. Pokud vám nechce vyjít vstříc, je zaměstnavatel v tomto ohledu pouze zákonem povinen dát vám k tomuto písemné odůvodnění.

            Sdílení pracovního místa 

            Větší flexibilitu může poskytnout i uzavření dohody se zaměstnavatelem o výkonu práce na sdíleném prac. místě, kde dva lidé sdílejí náplň práce připadající na jedno pracovní místo.  

            Stlačený pracovní týden 

            Stlačený či komprimovaný pracovní týden funguje na principu “stlačení” stanovené pracovní doby v určitých dnech, např. pondělí až čtvrtek, bez ztráty výdělku. Tento institut si můžete individuálně sjednat se zaměstnavatelem, nebo jej můžete navrhnout do kolektivní smlouvy skrze u vás působící odborovou organizaci.

            Okénko novinek — předškolní vzdělávání: 

            “Flexi novela” zákoníku práce přinese následující nejdůležitější změny (očekávaná účinnost od 1.1.2025): 

            • zjednodušení možnosti přivýdělku a udržení kontaktu s děním u svého zaměstnavatele skrze možnost uzavření DPP či DPČ na stejně druhově vymezenou práci po dobu rodičovské
            • Zaměstnavatel garantuje rodiči “stejnou židli” do 2 let věku dítěte.

            Nedaří se vám zde najít všechny informace, které potřebujete? Řešíte specifickou situaci? Obraťte se na naši bezplatnou právní poradnu.

            Otázky a odpovědi: rodičovství v různých životních situacích

            Rodiče OSVČ: Když si vydělávám sama na sebe, mám nárok na PPM? Z čeho mi pak bude vypočítávaná měsíční dávka rodičovského příspěvku?

            I když čerpat mateřskou/rodičovskou dovolenou poskytovanou zaměstnavatelem z povahy věci nemůžete, váš nárok na čerpání dávky PPM tím není ovlivněn.

            Nárok na PPM máte, pokud jste nemocensky pojištěna. Jako podnikatelka na PPM dosáhnete, jestliže jste si platila nemocenské pojištění alespoň v jeho minimální zákonné výši po dobu 270 dní, a z toho přinejmenším 180 dní (šest měsíců) v posledním roce. Pokud jste si jako podnikatelka neplatila nemocenské pojištění sama, ale podmínky nároku na PPM splňuje druhý rodič, může právě otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila, na základě dohody ohledně péče o dítě PPM pobírat.

            Nárok na rodičovský příspěvek není vázán na účast v systému pojištění, ale na fakt, že osobně či jinak zajišťujete péči o nejmladší dítě v rodině.

            Výše měsíční dávky rodičovského příspěvku, a tedy i rychlost vyčerpání celého příspěvku se odvíjí buďto od výše, ve které jste si sama platila dobrovolné nemocenské pojištění, nebo od výše vyměřovacího základu stanoveného pro druhého rodiče ke dni narození dítěte, pakliže splňuje podmínky nároku na pobírání PPM nebo nároku na nemocenskou v souvislosti s porodem.

            Jak na otcovskou: Jak můžu partnerce, nastávající matce, pomoct s péčí o dítě v rámci lepšího slaďování?

            Co se týká mateřské dovolené (MD), jde o překážku v práci výhradně na straně zaměstnankyně, a to v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě. Na roveň s MD je z právního hlediska postavena “otcovská dovolená” coby samostatná překážka v práci na straně zaměstnance. Otcovská dovolená je přímo spjata s dávkou otcovské poporodní péče. Ta supluje ztrátu výdělku otce, rovná se 70 % denního vyměřovacího základu zaměstnance za den a je žadateli poskytována v podpůrné době 2 týdnů v období 6 týdnů ode dne narození dítěte. Po tuto samou dobu je zaměstnavatelem také poskytována otcovská dovolená. “Otcovská” vám umožní být matce a dítěti na blízku po dobu šestinedělí. Pozor ale, dávka otcovské poporodní péče nemusí být ekonomicky nejvýhodnějším řešením pro nízkopříjmové a vysokopříjmové zaměstnance. 

            Co se týče rozdělení pečujících povinností po dobu rodičovské dovolené (RD), tam platí, že v čerpání RD se otec a matka nijak neomezují – mohou ji čerpat současně, nebo se na ní po kratších úsecích střídat, nebo ji může čerpat jenom jeden z nich, stejně tak se mohou rodiče střídat v pobírání rodičovského příspěvku. Ze zákona vyplývá, že v čerpání rodičovského příspěvku se mohou rodiče střídat už po měsíci.

            Z praktického hlediska a s ohledem jak na uplatňování daňové slevy na dítě u zaměstnavatelů obou rodičů, tak na oznamovací povinnost zaměstnavatele ve vztahu ke zdravotnímu pojištění zaměstnance a zaměstnankyně, však doporučujeme se v čerpání “rodičáku” spíše střídat např. ve čtvrt či půlročních intervalech.

            Pokud se rozhodnete střídavého čerpání rodičovského příspěvku využít, je vhodné podat si na ÚP žádost a přímo do protokolu k ní uvést záměr čerpat jen např. po dobu 3 měsíců, načež poté vás vystřídá matka.

            Sólo rodičovství: Čekám dítě, o které hodlám pečovat sama v dvoučlenné domácnosti (matka a dítě). Poskytne mi stát nějakou finanční podporu?

            Jakožto nastávající matka samoživitelka s nízkým příjmem můžete mít zaprvé nárok na jednorázový příspěvek k porodu na obstarání věcí potřebných pro dítě, tzv. porodné. Pokud vaše příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí nedosahují ani 2,7násobek životního minima rodiny, máte nárok na 13 000 Kč na vaše první dítě. Dávku porodného vyplácí na žádost příslušné kontaktní pracoviště úřadu práce.

            Pokud jste v situaci příjmové nouze, můžete si také na téže adrese zažádat o pravidelný měsíční přídavek na dítě.

            Bezpečné bydlení je pro vás a vaše dítě základ, pokud tedy žijete v nájemním bydlení, kde dosahuje nájemné nejméně 30 % vašeho čistého příjmu, nebo vaše náklady ve vlastnickém, např. družstevním bytě vyletěly tak, že s nimi nemůže váš příjem udržet krok, můžete nárokovat příspěvek na bydlení.

            V neposlední řadě si nebojte říct si o pomoc z různých solidárních fondů, které může u vás v práci vytvářet buď zaměstnavatel nebo odborová organizace. Na záležitosti typu dětské tábory, “školkovné” a podobně se obvykle vyčleňují částky z fondu kulturních a sociálních potřeb (pokud pracujete ve státní správě) nebo ze sociálního fondu (pokud pracujete ve mzdové sféře nebo v platové například jako referentka na úřadě).

            Rodičovství při studiu: Jsem studentka, čekám dítě a své studium na konzervatoři hodlám příští měsíc ukončit maturitou. Budu mít při započtení studia do doby trvání nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Můžu si případně chybějící dobu pojištění doplatit?

            Podle zákona o nemocenském pojištění platí, že studium není pojištěnou činností. To znamená, že nárok na PPM nevznikne “full-time” studujícím po dobu trvání studia. Za situace, kdy po úspěšném ukončení studia (dokládá se maturitním vysvědčením, diplomem, výučním listem apod. a také potvrzením o době studia) nastoupíte do zaměstnání nebo se přihlásíte k nemocenskému pojištění OSVČ, bude doba dokončeného studia započítána do potřebných dnů k získání nároku na PPM, pokud spadá do dvou let (jednoho roku u OSVČ) přede dnem nástupu na PPM.

            Dobrovolně si nemocenské pojištění platí pouze OSVČ.

            Pokud je však otec dítěte výdělečně činný, splňuje podmínky pro nárok na PPM a je ochoten se s vámi písemně domluvit na tom, že bude o dítě pečovat, může PPM čerpat právě on, coby druhý rodič.

            I když vám nevznikne z titulu probíhajícího studia nárok na PPM, po narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. Je to nepojistná sociální dávka, a není vázána na splnění doby účasti na nemocenském pojištění. Pokud ale ani jeden z rodičů nebyl nemocensky pojištěn, a tedy nesplňuje podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, můžete rodičovský příspěvek čerpat maximálně ve výši 13 tisíc korun měsíčně. Rodičovský příspěvek v tomto případě vyberete nejrychleji za 27 měsíců, měsíční částka bude 13 000 korun a poslední měsíc 12 000 korun.

            Rodičovství při nezaměstnanosti: Jsem těhotná a nezaměstnaná. Sama si platím pouze zdravotní pojištění a chodím na příležitostné brigády malého rozsahu. Pomůže mi stát během těhotenství a následně při péči o dítě?

            Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je poskytována ekonomicky aktivním osobám, které jsou z titulu své výdělečné činnosti účastny nemocenského pojištění. Z toho vyplývá, že nezaměstnaní rodiče nemají nárok na PPM. Pokud však pracujete na dohodu mimo pracovní poměr na bázi brigád a máte z dohody pravidelný příjem převyšující zákonem dané limity po nutnou dobu (270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na PPM), může vám vzniknout nárok na PPM.

            Pokud chodíte na brigády pravidelně, uzavřela jste se zaměstnavatelem dohodu o provedení činnosti (DPČ) a váš měsíční příjem je 4000 Kč a výše, pak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění.

            Pokud chodíte na brigády pravidelně a uzavřela jste se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce (DPP), váš měsíční příjem je vyšší než 10 tisíc korun, pak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění.

            Pokud máte nízký příjem, můžete mít také nárok na jednorázový příspěvek k porodu na obstarání věcí potřebných pro dítě, tzv. porodné, ve výši 13 000 Kč na vaše první dítě.

            Po narození dítěte máte i jako nezaměstnaná nárok na rodičovský příspěvek. Je to nepojistná sociální dávka, a není vázána na splnění doby účasti na nemocenském pojištění. Pokud ale ani jeden z rodičů nebyl nemocensky pojištěn, a tedy nesplňuje podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, můžete rodičovský příspěvek čerpat maximálně ve výši 13 tisíc korun měsíčně. Rodičovský příspěvek v tomto případě vyberete nejrychleji za 27 měsíců, měsíční částka bude 13 000 korun a poslední měsíc 12 000 korun. 

            Duhové rodiny – osvojení (adopce): S partnerkou žijeme v lesbickém páru a uvažujeme o adopci. Jaké máme možnosti? Jaký bude mít vliv nový právní institut stejnopohlavního partnerství?

            Novela občanského zákoníku v otázce postavení stejnopohlavních párů, která vstoupí v platnost k 1. lednu 2025 ruší registrované partnerství a LGBTQ+ párům dává možnost uzavřít „Partnerství“ dle § 655 občanského zákoníku. Podle novely budou ustanovení o manželství, právech a povinnostech manželů, vdov a vdovců stejnou měrou platná i pro partnery, pokud to novela přímo nevylučuje. Co se týká rodičovských práv, stejnopohlavní partner bude moci dítě partnera, který je zároveň rodičem (biologickým ale i sociálním – tzn. matrikový či právní rodič, rodič, který je nositelem rodičovské odpovědnosti), „přisvojit“, dále je na základě logického výkladu novely možné stát se společnými pěstouny, avšak prozatím bohužel nebude možná společná adopce dítěte z dětského domova.

            Od 1. 1. 2025 dle novely platí, že:

            1. Vám náleží právo individuální adopce a posléze pak na základě nabytí právní moci rozsudku o osvojení nezletilého dítěte právo čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek.
            2. Následně vám náleží právo vstoupit do partnerství. Dítě pak bude moci být „přiosvojeno“ vaší partnerkou.

            Ohledně dávek nemocenského pojištění a nepojistné sociální dávky platí, že:

            • Žádost o PPM při převzetí dítě do péče podáváte sama prostřednictvím k tomu určeném tiskopisu “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“. Tiskopisem žádáte coby osoba s potřebnou dobou účastni na nemocenském pojištění (min. 270 dní v posledních 2 letech, v případě OSVČ musí pojištění trvat v posledním roce min. 180 dnů) o PPM při převzetí do péče a předkládáte ho svému zaměstnavateli, který jej předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud jste OSVČ, pak tiskopis předáváte příslušné OSSZ [1] [2] K této žádosti je třeba ještě dokládat další doklady požadované v tiskopisu.
            • Následně o rodičovský příspěvek žádáte na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory, též na základě předmětného rozhodnutí soudu.

            Při adopci staršího dítěte je dobré mít na paměti, že rodičovský příspěvek je možné u dětí narozených od 1. 1. 2024 (včetně) čerpat jen do 3 let dítěte.

            Vznik a provoz této stránky byl v roce 2024 podpořen v rámci projektu “Na rodičovskou chytře. Osvětou a poradenstvím proti chudobě”. Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů.