FIRMA ROKU: Rovné příležitosti 2009

12.11.2009
Zdroj: Gender Studies
Místo: Praha
Autor:

Výsledky Soutěže byly vyhlášeny na konferenci PRASKLINY VE SKLENĚNÉM STROPĚ: ŽENY V ŘÍDÍCÍCH POZICÍCH A V NETRADIČNÍCH POVOLÁNÍCH pořádané obecně prospěšnou společností Gender Studies v konferenčních prostorách firmy Vodafone ČR 11.11. 2009 v 15:00 hodin. Soutěž již šestým rokem vyhlašuje Gender Studies a každoročně se jí účastní desítky významných českých společností.

Ocenění Firma roku: Rovné příležitosti má své vítěze

V roce 2009 jsou v otázce rovných příležitostí žen a mužů a v podpoře slaďování pracovního a osobního života nejlepší Česká spořitelna, IBM ČR, Unicredit Bank ČR. V tomto pořadí se umístily na žebříčku ocenění Firma roku: Rovné příležitosti, kterou už uděluje obecně prospěšná společnost Gender Studies. Firma roku: Rovné příležitosti  Jedná se o cenu, kterou uděluje od roku 2004 Gender Studies za účelem motivace a informovanosti zaměstnavatelů v oblasti rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce. Projekt Firma roku chce totiž pochválit ty nejlepší zaměstnavatele, a ty ostatní motivovat a ukázat jim příklady dobrých praxí. Gender Studies proto zveřejňuje jména jen tří nejlepších firem. Všem zúčastněným pak nabízí zpětnou vazbu a konzultace k programům, s nimiž se firmy k hodnocení přihlásily.

Firma roku: Pravidla

Firmy se přihlašují prostřednictvím vyplnění obsáhlého dotazníku, který se pak hodnotí podle předem daného bodového systému. Dotazník je zaměřen na několik oblastí, jako je slaďování pracovního a osobního života, postavení žen a mužů ve firmě, vývoj a měření úspěšnosti programů, společenská odpovědnost, marketing. Pokud se firma hlásí poněkolikáté, měla by prokázat vývoj od minulé účasti. Firmy, které byly oceněny v předchozím roce, se v následujícím roce nemohou přihlásit. Pro hodnocení jsou z dotazníků odstraněny všechny identifikační znaky jako jméno firmy či jejích produktů, aby byla zaručena nestrannost. Hodnocení probíhá ve dvou kolech. V prvním kole hodnotí expertský tým Gender Studies a doporučuje firmy k postupu do dalšího kola. V druhém kole dotazníky hodnotí pětičlenná odborná porota složená z nezávislých odborníků a odbornic z oblastí jako ekonomie, personalistika, sociologie, public relations. Gender Studies dále vyhlašuje speciální cenu, která se uděluje za nějakou výjimečnou dílčí aktivitu či za dobrý start.

Odborná porota

Dotazníky hodnotila odborná porota ve složení:

Hana Hašková, vědecká pracovnice oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu AV ČR, kde rozvíjí genderové teorie společnosti a sociologii rodiny a soukromých životů

Štěpán Jurajda, ředitel CERGE-EI, společném pracovišti Akademie věd a Univerzity Karlovy na poli ekonomie. Jeho hlavním oborem je ekonomika trhu práce a ekonometrie.

Bára Kiliesová, mediální expertka, pracuje na pozici Associate Director ve společnosti Fleishman-Hillard, kde se specializuje se především na nové trendy v komunikaci, interaktivní PR a projekty sociální zodpovědnosti firem

Dušan Martinek, HR expert, vedoucí oddělení pro rozvoj lidských zdrojů a projektovou činnost, ČMKOS. Je autorem systému odborového vzdělávání ČMKOS

Linda Sokačová, socioložka, ředitelka Gender Studies, o.p.s. Zpracovává genderové analýzy a přednáší na téma rovných příležitosti a postavení žen ve společnosti doma i v zahraničí.

1. místo: Česká spořitelna, a.s.

Česká spořitelna byla oceněna za systémový přístup k rovným příležitostem a slaďování práce a osobního života. V loňském roce získala Speciální cenu Gender Studies za dobrý start a letos již získala první místo, což odráží velmi intenzivní rozvoj v oblasti rovných příležitostí. ČS má nově ve svých firemních dokumentech Antidiskriminační klauzuli, která odmítá diskriminaci na základě pohlaví, věku, rodinného stavu, sexuální orientace, rasy a barvy pleti, náboženského vyznání atd. V rámci řešení stížností byl ve firmě zřízen institut interního ombudsmana, který nestranně řeší pracovní problémy zaměstnanců. Ve firmě od roku 2008 běží program Diversitas, jehož cílem je rozvoj opatření na podporu rovných příležitostí nejen žen a mužů, ale i věkových skupin a podobně. V rámci programu Diversitas se čtvrtletně zpracovávají celofiremní statistiky počtech žen a mužů ve firmě, na manažerských pozicích, na mateřské a rodičovské dovolené, dále návratnost rodičů po MD/RD, vývoj mezd, nebo počty žen a mužů – kandidátů na volné pozice. Tyto statistiky jsou pravidelně prezentovány představenstvu. Co se týče slaďování práce a osobního života, nabízí ČS již ve Firmě roku standardní flexibilní formy práce jako pružnou pracovní dobu, částečné úvazky a práci z domova a jejich kombinace. Letos firma také spustila antistresový program. Pro pracující rodiče je zřízen program ČÁP, který ukázkově ošetřuje odchod na MD/RD, samotný průběh i návrat zpět do práce. Rovné příležitosti a úspěšnost integrace rodičů po návratu do práce jsou také nově vtěleny do hodnocení výkonu manažerů. ČS také v tomto roce úspěšně absolvovala genderový audit Rovné příležitosti.

2. místo: IBM Česká republika, spol. s r.o.

IBM ČR se na vítězných místech soutěže umísťuje pravidelně, protože podpora rovných příležitostí nejen žen a mužů tvoří jednu z hodnot firmy a prolíná se mnoha oblastmi působení firmy včetně marketingu. Firma provádí důkladný monitoring počtů žen a mužů na vedoucích pozicích, senior managementu, v náboru nebo v programu rozvoje talentů, a to měsíčně. Její snahou je zvýšit počet žen v IT, což se jí daří: od minulé účasti v roce 2007 stoupl počet žen v IBM jak celkově, tak i na vedoucích pozicích. V IBM existuje ženská síť kolem aktivity Women's Leadership Council, která funguje jako diskusní platforma žen o budování kariéry ve firmě, a speciální program pro talentované ženy, který zahrnuje individuální rozvojový program včetně mentoringu. Firma také ve spolupráci s VUT Brno realizuje letní školu pro dívky, což je interaktivní seminář, který má dívkám přiblížit obor IT a motivovat je k vstupu do něj. V oblasti slaďování profesního a soukromého života nabízí IBM flexibilní kancelář, tedy možnost pracovat z domova, a poskytuje k tomu počítačové vybavení. Částečné úvazky využívají hlavně rodiče vracející se po mateřské/rodičovské dovolené. Ti během MD/RD mohou dále využívat vybrané vzdělávací programy formou e-learningu, aby si udrželi své profesní znalosti. Pro děti zaměstnanců/kyň firma má letní programy a pobyty. Fungují tu komunikační kanály pro sdílení zkušeností rodičů a osob pečujících o další závislé osoby. Zaměstnanci také mohou využívat tréninky na téma slaďování a boje se stresem. Management jednou ročně prochází školením o diverzitě a inkluzi.

3. místo: Unicredit Bank ČR, a.s.

Unicredit Bank se mezi vítězi objevuje poprvé. Součástí hodnot firmy je odmítnutí diskriminace a podpora diverzity. Firma také pravidelně provádí interní průzkumy, kde se sleduje i spokojenost s rovným zacházením uvnitř firmy. Firemní hodnoty vzešly z diskusí se zaměstnanci, a každoročně se znovu otvírá možnost aktualizace hodnot. Ve firmě funguje mezinárodní ženská síť, fórum U-WIN, která si klade za cíl podpořit profesní růst žen pomocí sdílení zkušeností, mentoringu, koučinku a dalších rozvojových aktivit. Při vzdělávacích a rozvojových programech se také klade velký důraz na vyrovnané počty žen a mužů, které jimi prochází. Unicredit má poměrně vyrovnaný počet žen a mužů ve firmě jak celkově, tak i ve vedoucích pozicích, což v bankovním sektoru není častý jev. Firma nabízí pružnou pracovní dobu, částečné úvazky a sdílení pracovního místa, práci z domova. Aktivně pracuje s rodiči na mateřské a rodičovské dovolené – udržuje s nimi kontakt a před návratem s nimi probírá formu jejich opětovného zapojení. Rodiče mohou využívat webové stránky s praktickými informacemi a také poměrně vysoký pravidelný finanční příspěvek na péči o děti v případě dřívějšího návratu do práce než po 3 letech. Mezi benefity byly na žádost rodičů zahrnuto například plavání pro rodiče s dětmi. V případě propouštění má firma pro zaměstnance připravený program outplacementu a sociální balíčky. Pro řešení stížností ve firmě funguje instituce ombudsmana, což je nezávislý poradce-mediátor (muž a žena).

Speciální cena Gender Studies: OLHO Technik Czech s.r.o.

Speciální cena Gender Studies za opatření na slaďování práce a rodiny je udělena firmě Olho Technik Czech. Firma OLHO Technik Czech byla oceněna jako pozitivní příklad slaďování práce a osobního života ve výrobním sektoru, kde je zavádění různých flexibilních forem práce a dalších work-life balance opatření obtížnější. OLHO technik má řadu zajímavých aktivit pro rodiče a děti. Odchod rodičů na mateřskou/rodičovskou dovolenou i návrat z ní je dobře ošetřen a je zajištěno udržení kontaktu. Rodiče také během MD/RD mohou ve firmě pracovat formou brigád. Děti zaměstnanců a zaměstnankyň mohou v létě chodit do prázdninové školičky, což je denní program pro děti během prázdnin v areálu firmy. Firma také nabízí finančně zvýhodněný letní dětský tábor. Zajímavá je také inovativní podpora místní mateřské školy, kdy firma školce dodává materiály na hraní a tvorbu různých výrobků. OLHO Technik má řadu aktivit pro podporu zdraví, například dny zdraví, ovocné dny, příspěvky na wellness, možnost odpočinout si a zacvičit v protahovacím koutku ve výrobě.

Kontakty pro více informací:

Jitka Kolářová, projektová manažerka, Gender Studies; jitka.kolarova@genderstudies.cz

Kateřina Dušková, public affairs, Gender Studies; katerina.duskova@gmail.com