Novinky

Fórum palestinsko-izraelského smíření

Tamara a Siham jsou přítelkyně. Izraelka a Palestinka, které mají mnoho společného a zároveň je mnoho rozděluje. Část života prožily pouhých několik desítek kilometrů od sebe, ale oddělené ostnatým drátem a bariérou nevědomosti, strachu a nenávisti. Tamařin syn byl zabit v roce 1987 jako voják izraelské armády v Libanonu. Sihamin bratr byl zastřelen izraelským vojákem na kontrolním stanovišti blízko vesnice, kde žil. Obě ženy se mohly následkem těchto tragických událostí ještě více zatvrdit a obrnit v nenávisti.

Analýza reforem penzijního systému a jejich dopadů na ženy

Analýza hodnotí a popisuje přechod od silně rovnostářského a nedistributivního systému (do roku 1996), v němž ženy nebyly penalizovány za své horší postavení na pracovním trhu, nižší výdělky a vyšší podíl na neplacené práci, k současnému reformovanému systému, který je vnímán spíše jako úrok z dlouhodobého střádání či výnos z investice, nikoliv jako kolektivní mezigenerační zodpovědnost motivovaná solidaritou a sociální soudržností. Pro Gender Studies zpracovala Radka Dudová ze Sociologického ústavu v.v.i. (Gender a sociologie). Ke stažení zde.

Muslimský závoj: diskriminace, nebo výraz kulturní identity?

Téma zahalování muslimských žen je často probíráno z různých hledisek. Intenzivně se o něm začalo hovořit především v souvislosti s belgickým a následně francouzským zákonem, zakazujícím nošení burky na veřejných místech, který schválily parlamenty obou zemí v roce 2010.

Čtvrtý díl ze série článků z "Novin bez předsudků" na téma gender a multikulturalismus, s podtématem muslimky v ČR a ve světě. Celé noviny zdarma k odběru v Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 nebo v PDF zde.

Chadídža a ostatní muslimky

V 7. století našeho letopočtu si zámožná vdova Chadídža vzala za manžela Muhammada – muže, který u ní byl dříve zaměstnán, aby dohlížel na její karavanu. Z Muhammada se později stal zakladatel islámu a Chadídža začala být s úctou nazývána Matkou věřících. Má však příběh této první muslimky a nezávislé a bohaté obchodnice něco společného s životy muslimek dnes?

Třetí díl ze série článků z "Novin bez předsudků" na téma gender a multikulturalismus, s podtématem muslimky v ČR a ve světě. Celé noviny zdarma k odběru v Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 nebo v PDF zde.

Islám v ČR známý neznámý

O České republice se často mluví jako o ateistické zemi, pro některé její obyvatelky a obyvatele je však realita jiná, neboť se považují za věřící a mnoho z nich praktikuje náboženství ve svém každodenním životě.
Jedním z těchto náboženství je islám.

Druhý díl ze série článků z "Novin bez předsudků" na téma gender a multikulturalismus, s podtématem muslimky v ČR a ve světě. Celé noviny zdarma k odběru v Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 nebo v PDF zde.

Předchozí | 1 | .. | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | .. | 54 | Další

Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou. Prostřednictvím specifických projektů GS aktivně ovlivňuje změny týkající se rovných příležitostí v různých oblastech jako jsou například institucionální mechanismy, trh práce, politická participace žen, informační technologie apod. GS také provozuje knihovnu obsahující množství publikací a materiálů k feminismu, gender studies, právům žen a mužů atp.