Novinky

GENDER A UMĚNÍ

Rádi bychom Vás pozvali na moderovanou diskusi k tématu "GENDER A UMĚNÍ". Jakými způsoby se umění (a kulturní organizace) vztahuje k genderovým otázkám a jak reaguje na genderovou (ne)rovnost v současné společnosti? Jak ji chápou jednotlivé generace umělců a umělkyň po roce 1989? Kunsthistorička Martina Pachmanová představí svou rešerši k tématu a bude diskutovat s kunsthistoričkou, kurátorkou a badatelkou Marou Traumane, vytvarnicí Lenkou Klodovou, kunsthistoričkou Zuzanou Štefkovou a kurátorem Ladislavem Zikmundem-Lenderem.

Kulatý stůl: Obraz porodnictví, porodů a porodních asistentek v české společnosti

Gender Studies za podpory Nadace Heinrich-Böll-Stiftung zve na kulatý stůl: Obraz porodnictví, porodů a porodních asistentek v české společnosti. Informace, představy a stereotypy. Součástí diskuze bude i představení nové publikace Gender Studies Tělo v rukou společnosti. Soubor textů se věnuje tématům jako je porodnictví, porodní péče, nucené sterilizace. 

Genderový kontext rozvojové spolupráce

Gender Studies ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung zve na konferenci a neformální setkání na téma genderový kontext zahraniční rozvojové spolupráce. Je toto téma v projektech i na policy úrovni zohledňováno dostatečně? Jak to vidí ženy z partnerských zemí? Pozvání přijali mj. Sara Worku z Člověka v tísni v Etiopii,Chipo Kanjo z malawijské Koalice žen žijících s HIV/AIDS, ko-prezidentka Heinrich-Böll-Stiftung Barbara Unmüssig, Ondřej Horký z Ústavu mezinárodních vztahů ad.

Promítání dokumentárního filmu o českém porodnictví Porodní plán a následná beseda se spoluautorkou Gabrielou Kontra

Gender Studies, o.p.s. a Komunitní centrum Kampa zve na projekci filmu Porodní plán a následnou besedu (nejen) o problematice porodnictví s jednou z tvůrkyň, Gabrielou Kontra: "Do projektu Porodní plán jsme se pustily proto, že se o porodu mluví nedostatečně. Ne málo, ale nedostatečně. Porod je zásadní událostí života každé ženy, jako prožitá zkušenost i jako čirá potencialita, vepsaná od narození do jejího těla. Možnost porodit definuje ženu jako ženu. Dotýká se její nejhlubší intimity, tělesné i psychické. A o takových věcech se velmi těžko mluví – mnohem snažší je mluvit o porodu zvenku, technicky, jako to dělají lékaři, nebo v žertovné nadsázce, jako to dělají matky, když svým dětem líčí, jak přišly na svět. " 18.10. v 18hod. v KC Kampa. Akce se koná za podpory Nadace Heinricha Bölla. Více info zde.

Historie unikátní univerzity z Nového světa (První část přednáškového cyklu "Úvod do kostarických studií")

Universidad Estatal a Distancia vznikla v Kostarice v roce 1977 jako čtvrtá státní vysokoškolská instituce a dalo by se říct „VŠ poslední instance“, aby umožnila i těm nejvyloučenějším skupinám společnosti získat vysokoškolské vzdělání a s ním i lepší životní vyhlídky a uplatnění. Tedy i matkám na mateřské dovolené, chudším vrstvám populace zaměstnaným až 6 dní v týdnu (dnes dokonce i vězňům). UNED má za sebou 34 let existence a jako distanční univerzita zákonitě žije a roste symbioticky s vývojem moderních informačních technologií. Otevřená univerzita, Fórum 50% a Gender Studies zvou na první ze série přednáškového cyklu Úvod do kostarických studií".

Předchozí | 1 | .. | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | .. | 55 | Další

Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou. Prostřednictvím specifických projektů GS aktivně ovlivňuje změny týkající se rovných příležitostí v různých oblastech jako jsou například institucionální mechanismy, trh práce, politická participace žen, informační technologie apod. GS také provozuje knihovnu obsahující množství publikací a materiálů k feminismu, gender studies, právům žen a mužů atp.