Novinky

Věková diverzita a věková diskriminace v České republice: přehledová informace

Gender Studies, o.p.s. Vám představuje nový materiál k tématu věkové diskriminace a věkové diverzity, který vznikl v projektu P.E.O.P.L.E., jenž je financován v rámci programu Leonardo da Vinci. Text je dostupný v českém a anglickém jazyce a pro Gender Studies ho vypracovala Klára Cozlová. V případě ČR je nutné rozlišovat mezi osobami 50+ a seniory, kteří jsou ve starobním důchodu, a to i přesto, že i zde existují velké rozdíly mezi jednotlivými aktéry – nízké důchody a nemožnost dalšího zaměstnání versus vysoké důchody a dostatečný příjem. Vzhledem k věku jsou ale signifikantní rozdíly ve zdravotním stavu, v přístupu ke zdravotní péči, v ekonomické aktivitě a obecných finančních podmínkách, v nichž starší ženy a muži žijí.

Prague Pride 2011

PRAGUE PRIDE 2011, tzv. pochod hrdosti na podporu rozmanitosti naší společnosti a práv všem lidem, proběhne 13. 8. 2011. Během tohoto víkendu se budou kromě průvodu konat  i desítky akcí (výstavy, divadelní a filmová představení, sportovní akce a debaty). Gender Studies bude mít svůj stánek na sobotním Jarmarq(u). Přijďte se na nás podívat a podpořit nás. Více info zde.

Otevřený dopis Gender Studies ministru práce a sociálních věcí ke změnám v Zákoně o zaměstnanosti a jejich dopadu na nezaměstnané matky a otce

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR představilo návrhy na změny v Zákoně o zaměstnanosti. Jednou z nich je i vázání pobírání podpory v nezaměstnanosti po dvou měsících registrace na úřadu práce na odpracování 20 hodin veřejných prací týdně. Gender Studies se v otevřeném dopise táže ministra Jaromíra Drábka, jak bude pro nezaměstnané matky a otce v této situaci zajištěna péče o jejich děti, když nemají jako nezaměstnaní nárok na zapsání dítěte do mateřské školky.

Přečtěte si červencové číslo zpravodaje Rovné příležitosti do firem s tématem rovného odměňování žen a mužů

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, se začátkem prázdnin je zde další číslo zpravodaje, tentokrát věnované tématu nerovnosti v odměňování žen a mužů. Z různých perspektiv zde mapujeme, co to vlastně genderový platový rozdíl je, jak je velký, co jej způsobuje a jak je možné efektivně pracovat na zmenšení jeho hodnoty. Doporučujeme například článek Václava Velčovského z ministerstva vnitra, které provedlo rozsáhlý výzkum zaměřený na srovnání platů z hlediska genderu ve státní správě. Bohužel značné nerovnosti v neprospěch žen existují, podle výsledků tohoto průzkumu, i v sektoru, kde jsou platy „tabulkové“ a na první pohled tam pro znevýhodnění na základě pohlaví není místo.

Gender Studies podporuje stávku

V Gender Studies podporujeme stávku 16. června 2011, která se snaží odvrátit vládní reformy. Omlouváme se čtenářům a čtenářkám naší knihovny, která bude tento čtvrtek zavřená.

Předchozí | 1 | .. | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | .. | 55 | Další

Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou. Prostřednictvím specifických projektů GS aktivně ovlivňuje změny týkající se rovných příležitostí v různých oblastech jako jsou například institucionální mechanismy, trh práce, politická participace žen, informační technologie apod. GS také provozuje knihovnu obsahující množství publikací a materiálů k feminismu, gender studies, právům žen a mužů atp.