Přidali jsme se do projektu
GIVT, který podporuje neziskové organizace a sportovní kluby. Stačí, když nákupy, které děláte běžně, provedete přes portál
GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám! Je to opravdu jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin vašeho času. A
co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.
11. února vyhlásila vloni OSN za Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, letos se tedy připomíná poprvé. OSN tak chce poukázat na fakt, že ženy ve vědeckých (zejména technických) oborech chybí a to má negativní dopad jak na ženy, tak na vědu samotnou. Ve zkratce – věda mimo jiné trpí nedostatkem schopných a talentovaných lidí, ženy zase ztrácí příležitost uplatnit se v oborech, které jsou atraktivní z hlediska širokých možností uplatnění a finančního ohodnocení.
Jistota místa pro děti je prvním předpokladem pro to, aby rodiče (a především pak matky) mohli plánovat návrat na pracovní trh. Garanci přijetí by měla do našeho právního řádu přinést připravovaná novelizace školského zákona. Vývoj budeme i nadále sledovat. Více informací zde.
Před prázdninami oznámila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, že nárok na místo ve školce bude mít v příštím roce každé čtyřleté dítě, od roku 2018 i každé tříleté dítě, později i každé dvouleté dítě. Tato legislativní úprava by české společnosti přinesla mnoho dobrého, aniž by představovala ekonomickou zátěž. Až do roku 2020 bude totiž možné čerpat na posílení kapacity i kvality služeb předškolní péče a vzdělávání významné finanční prostředky z evropských fondů, které buď Česká republika využije nebo ne.
Trondheim je třetí největší město Norska, ač má pouze 170 000 obyvatel. Leží v severní části země, městem meandruje řeka, která se vlévá do moře. Přijíždíme po dohodě se zástupkyní organizace Kvinner i utradishonelle yrker (Ženy v netradičních povoláních). S elektrikářkou Liv Beate Eidem, která organizaci vede, jsme spolupracovali již na dřívějších projektech, které se týkaly podpory žen a mužů pro práci v netradičních povoláních.
Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací,
která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen
a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat
informace související s genderovou tématikou. Prostřednictvím specifických projektů GS aktivně
ovlivňuje změny týkající se rovných příležitostí v různých oblastech jako jsou například
institucionální mechanismy, trh práce, politická participace žen, informační technologie apod. GS také
provozuje knihovnu obsahující množství publikací a materiálů k feminismu, gender studies, právům
žen a mužů atp.