Žít bez hořkosti: Romské ženy a holocaust | Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové

25. ledna 2022 (úterý) 18:30 - 20:00

[Konference a semináře]

Žít bez hořkosti je působivým autobiografickým vyprávěním německé Sintky a nyní děvětadevadesátileté autorky Philomeny Franz, která přežila holocaust. Ve svých vzpomínkách detailně líčí jak předválečnou dobu svého dětství, tak tíživé zkušenosti z Auschwitzu a dalších koncentračních táborů, kterými prošla a jako jedna z mála z početné hudebnické rodiny přežila.

Do diskuzního večera přijala pozvání historička Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR, která je také autorkou doslovu o problematice romského holocaustu v knize Žít bez hořkosti. Pozvání přijala také Eva Zdařilová, překladatelka autobiografické části knihy Žít bez hořkosti, romistka se specializací na orální historii, romský holokaust a odškodňovací proces. Třetí hostkou bude Karolína Ryvolová, redaktorka nakladatelství KHER a editorka knihy Žít bez hořkosti. Moderovaným večerem provede Marie Mrvová, orální historička z Gender Studies, o.p.s.

Akce proběhne 25. 1. 2022 od 18:30 online, symbolicky v týdnu, kdy si připomeneme Den památky obětí holocaustu, 27. ledna. Těšíme se na viděnou.

FRANZ, Philomena. Žít bez hořkosti: příběh německé Sintky, která přežila holokaust. Přeložila Eva ZDAŘILOVÁ. Praha: Kher, 2021. ISBN 9788087780268.

místo:  https://www.youtube.com/user/GenderStudiesPraha , online
pořádá:  Gender Studies, o.p.s.
kontakt: 
tel.:  -
fax:  -
odkazy:  https://www.youtube.com/user/GenderStudiesPraha